Bigadiç Su Sondajı Çalışmalarımız

Written by in Su sondajı

Sondaj, yeryüzünde delik veya kuyu açmaya yarayan yöntemlere verilen addır. Yeryüzünü sondaj makinası ile delme işini yaparak, kayaları parçalayıp delikler açarak yeraltındaki sıkışmış artezyen sularını yeryüzüne çıkarma işlemidir. Bigadiç ilçesi Balıkesir ilinin güneydoğusunda kalan bir ilçesi ve Türkiye’nin de en önemli bir madeninde sahip önemli bir ilçesidir. Ayrıca kırıklı fay hatlarının geçtiği bölgede olması sebebiyle de Bigadiç Su Sondajı çalışmaları yapılmaktadır.

 

 Bigadiç’te şu su sondaj aşamaları :

 

DSi 25. Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde yapılması için planlanan Balıkesir Bigadiç Çağış Göleti’nde sağ sahildeki geçirimlilik nedeniyle ilave temel sondaj işlemleri başlatma aşamasına geçildi. Bölgenin müdür yardımcısı olan M. Yalçın Çomoğlu, 18. Bigadiç Su Sondajı için Şube müdürü Haluk Kocabıçak ile birlikte Jeoteknik hizmetler bölümü ve YAS şube müdürü Erşan Yıldırım ve Jeoloji mühendisi Deniz Sosyal tarafında kontrolleri yerinde yaparak uygun ortam bulup çalışma hizmetlerine yüksek teknoloji ile donatılmış sondaj makinesi ile ivme kazandırmıştır. Bigadiç belediyesinin kuyu amaçlı işlettiği işletme ruhsatlı Bigadiç Hisarköy jeotermik meydanında Bigadiç Su Sondajı için imzalanan kurum bazlı danışmanlık hizmetleri kapsamında çalışmalar başladı.

 

 Bigadiçte Su Sondaj Çalışması Amacı Nedir?

 

Bu çalışmalarda aktif olan kuyular yanında sahada toplanan kollektör, yer altındaki sıcak suyun ışının merkezine giriş çıkış noktalarında değerlendirmeye katkı sağlamak amacıyla çeşitli ve farklı soğuk su kaynağından örnekler alınmış, içerisindeki sıkışmış gaz ölçüsü alınmıştır. Tüm bu çalışmalar farklı şekilde değiştirilmiştir. Bölge Jeolojisi hakkında rapor hazırlanarak yetkili kişilere sunuldu.

En son teknoloji ile uygulanan Bigadiç su sondaj çalışmaları özellikle yer altı suyundan faydalanmak amacıyla yapılmaktadır.

 

 Sondaj çalışmaları aşamaları nelerdir?

 

Bu aşamalar kısaca ve genel olarak üç’e ayrılmaktadır.

 

  1. a) çakma kuyular
  2. b) darbeli sistemle açılan kuyular
  3. c) rotary çamur sirkülasyonlu sistemle açılan kuyular.

Bu aşamaları kısaca açıklayalım.

 

Çakmakuyular, alüvyon arazilerde yeraltı suyunun yüzeye yakın kısımda tek filtre ile sonuç alınabilir.

 

Darbeli Sistem sondaj kuyuları, kireçtaşı açısında sağlam olan zeminde açılabilmektedir.

 

Rotary, çamur sirkülasyonlu sistemle açılan sondaj, bilinen yaygın sistemdir. Matkap denilen ağırlıktan ibaret sistem ile döndürülerek çamur sirkülasyonu matkap soğutma işlemi yapılır. Kesilen parçalar dışarıya atılarak kuyunun çökmemesi sağlanır.


Kırksekiz Web Tasarım