20Haz

Burhaniye Zemin Etüdü

Written by in Zemin Etüt

Zemin etüdü nedir ve nasıl yapılır? Bu yazımızda bilgi amaçlı kısaca değinmek gerekirse, zemin etüdü, bir yere ait alt tabakanın durumu, bulunduğu konum, Jeolojik yapının türü, tabakanın derinlik bilgisi, tabakanın kalınlığı, yoğunluk, sismik dalga hızı kontrolü, yeraltı suyun derinlik kısmı, olası bir yer sarsıntısına karşı meydana gelecek tepkiyi ölçmek amacıyla yapılan çalışmalardır.

Kısaca zemin etüdüne değindikten sonra, Balıkesir ilçesi olan Burhaniye zemin etüdü

Balıkesir büyükşehir belediyesi tarafından imar ve şehircilik birim yönetimi tarafından, Burhaniye ilçesinin altyapısı olan arsaların imara açılması konusunda alanların zemin etüdü çalışmalarını sürdürüyor. Sürdürülen bu çalışma yüksek teknoloji ve üstün bilgi birikimine sahip olan Analiz Mühendislik İnşaat Sondajcılık ve Madencilik firması tarafından yapılmaktadır.

 

Burhaniye Belediyesi tarafından planlanan  Burhaniye zemin etüdü çalışmaları Burhaniye’nin belirli yaklaşık 404 noktasında başlatılan çalışmaları, belediyenin belirlediği çalışma esaslarını gözeterek yapılan Analiz Mühendislik İnşaat Sondajcılık ve Madencilik firması arazi mühendisi olan Hasan Şen yapılan bu çalışma İnşaatları Körfezin tüm ilçelerine de yayılacağını belirti. Balıkesir Burhaniye ilçesinde sürdürülen bu çalışma yaklaşık olarak iki ay gibi bir süre devam edeceği konusunda konuşan mühendis Şen ilçenin her noktasında sağlam zemin bulunca kadar derine inebileceğini belirti.

 

 Zemin Etüdü İçin Saptanması Gereken Parametreler Nelerdir?

Ege Bölgesi kırık fay hatları çoğunlukta olması sebebiyle bu bölgede altyapı sağlamlığı konusunda zemin çalışmaları yapılmaktadır. Analiz firması tarafından yapılan bu çalışma sayesinde sağlam raporu alan ve imara açılacak arsalara inşa edilecek evler olası doğal faaliyetlerden etkilenmeyerek ve maddi manevi kayıp en aza indirilmesi planlanmaktadır. Analiz firması bu konuda tüm teknik özelliklerini devreye sokarak Burhaniye zemin etüdü konusunda büyük başarı sağlayacak. Firmanın tecrübeli yöneticiler bu konuda uzman bilirkişi raporu çıkartarak en az zaman kaybıyla daha kaliteli işler çıkarmayı biliyoruz ve hedeflerini yüksek tutmayı planlamaktadır. Bu konuda çalışma için saptanması gerekli olan parametreler de bulunmaktadır.

 

 Parametreler:

  •  Sismik kayma dalgası
  •  Zemin ivme spektrum
  •  Zemin emniyet gerilme
  •  Yer altı su seviyesi
  •  Dinamik elastik parametresi

Ege Bölgesi zemin bakımında genç arazi üzerine kurulu bir bölgemiz olması sebebiyle bu tür zemin etüdü çalışmaları yapmak zorunludur. Balıkesir büyükşehir belediyesi Burhaniye ilçesinde bu çalışmayı yapmaktadır.


Kırksekiz Web Tasarım