Dursunbey Su Sondajı Çalışmalarımız

Written by in Su sondajı

 

Dünya üzerinde belirli yerler üzerinde delik açmak sondaj anlamına gelmektedir. Delikte kesikler açabilme ve kayayı parçalamak adına yapılan çalışmalara sondajlama ismi verilir. Sert kaya ve her türlü zeminde sondaj işlemi yapılabilmektedir. Susurluk’ta uygulanan sondaj çalışmalarında kayalık ortamlarda hava sirkülasyonu sağlanarak, yumuşak zeminlerde ise çamur sirkülasyonu yapılarak gerçekleşir. Arazinin durumu tespit edilerek, jeolojik yapısına göre kullanılacak olan teknik Dursunbey su sondajı firması tarafından belirlenir. Yıkılan ve yumuşak zeminlerde çamur sirkülasyonu sağlanarak yapılan sondaj işleminde, kuyu teçhiz edilir ve boru ile arası çimento uygulanır. İşlemlerin ardından kuyu inkişafı uygulanır. Kayalık ortamlarda kullanılan teknikte bu işlem farklılık göstermektedir.

 

 Sondaj Kuyusu İnşası Nasıl Yapılır?

 

Yer altı çalışmaları yapılarak, raporlar doğrultusunda sondaj işlemine geçiş yapılır. Araştırma sonucu ortaya çıkan bilgilerle delme sonuçları karşılaştırılarak, teçhiz projeleri hazırlanır. Sondaj işlemi sırasıyla delme, borulama, yıkama olarak devam ederek çalıştırma işlemiyle son bulur. Sondaj sonrasında tamamlanan kuyuya uygun olan bir dalgıç pompa firma tarafında müşteriye bildirilecektir. Pompanın basma yüksekliği, pompa çapı ve debi bilgileri gibi bilgiler verilerek alınan pompa kuyu tabanına uygun bir şekilde yerleştirilir.

 

 Su Sondajı Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Belirlenmiş noktalarda zeminden numune alma işlemi yapılarak, zemin özelliklerine göre jeolojik bilgiler toparlanır. Lokal değişimler oluşmuş ise bu değerlendirmeye alınarak göz önünde bulundurulur. Sondaj işlemi esnasında yerinde yapılan deneylerle zemin sıkışma bilgilerine ulaşılmaktadır. Dursunbey su sondajı bu işlemin sonrasında numuneleri laboratuvara gönderir. Kuyunun açılmasında kanunen gerekli olan ve DSİ’den alınabilecek belgeler için gerekli raporlar hazırlanmaktadır.

 

Kaliteli bir su sondajı için ise gerekli şartlar şu şekildedir;

 

1) Doğru tespit yapılması

2) Son teknoloji ve güçlü bir sondaj makinesi

3) profesyonel ve deneyimli bir ekip

4) Kuyunun yıpranmadan açılabilmesi

5) Doğru inkişaf malzemesi kullanımı

6) Sondaj aşamasında oluşabilecek sıkıntıları giderme tecrübesi

7) Kuyu açılma süresi

 

Petrol Arama Sondajı

 

Petrol araması için yapılan sondajlar, Dursunbey su sondajı işlemine nazaran daha ciddi güvenlik önlemleri alınması gereken bir işlemdir. Yüksek teknolojik desteklerde yapılacak olan işlemlerle başarı oranı yükseltilebilmektedir. Doğru teknik ve ekipman seçimleri ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. Çalışmanın daha verimli olabilmesi adına seçilecek olan lokasyon önem arz etmektedir.


Kırksekiz Web Tasarım