20Haz

Dursunbey Zemin Etüdü

Written by in Zemin Etüt

Zemin etüdü, bir arazinin yapısını öğrenmek için yapılan çalışmadır. Su kuyusu açma işlemlerinde, inşaat öncesi zemin etüdü işlemlerinde, oldukça faydalıdır. Özellikle 17 Ağustos depreminden sonra, zemin etüdü büyük önem taşımaya başlamıştır.

 Zemin Etüdü Nedir?

 

Zemin etüdü, bir bölgenin yer altı zemin yapısını, depreme karşı dayanıklılığı, yeraltı su derinliği, sismik hız ve ivme, elektrik öz direnci ve kalınlık gibi özelliklerinin tespit edilmesidir. Bu işlemlerle birlikte, o arsanın tam bir profili çıkmaktadır. Üç boyutlu çıkarılabilen bu profille birlikte, tam anlamı ile yerin altının haritası çıkarılmaktadır. Su sondaj işlemlerinden önce, inşaat faaliyetinden önce, Dursunbey zemin etüdü, doğru adım atılmasını sağlamaktadır. Sondaj makinesi ile çıkarılan tabaka parçalar, özenle dizilir. Dizilirken, çıktığı metre de yazılır. Bu şekilde, yerin altındaki tabaka özellikleri, tam olarak belirlenir.

 

 Zemin Etüdünde Profesyonel Çalışma

 

Zemin etüdü işlemlerinde, jeoloji mühendisleri görev almaktadır. Firmamız, en etkili çalışma yöntemleriyle, istediğiniz zemin etüdü çalışmalarını, başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilen etüt çalışması ile gravite, elektromanyetik, elektrik, manyetik ve sismik yöntemler tercih edilmektedir.

 

Zemin etüdü çalışmalarıyla, deprem profili tam olarak belirlenmektedir. Deprem anında zarar görebilecek bölgeler, Dursunbey zemin etüdü çalışmalarıyla, tam olarak belirlenmektedir. Firmamız, zemin etüdü için, son model ve en iyi cihazları kullanmaktadır. Bu cihazlarla zemin etüdü işlemini, başarılı bir şekilde gerçekleştirmekteyiz. Bayındırlık Bakanlığı’nın şartnamelerine göre gerçekleştirilen zemin etüdü hizmetiyle, yapılan zemin etüdü çalışmaları, resmiyet kazanmaktadır. İmara açılacak bölgeler için öncelikle zemin etüdü yapılmaktadır.

Belediyelerin kat verme işlemlerinde, zeminin yapısı çok önemlidir. Zeminin yapısı hakkında kesin bilgi ise, son model cihazlarla gerçekleştirilen Dursunbey zemin etüdü çalışmalarıyla gerçekleşmektedir. Zemin etüdünde özel yer altı cihazları ve özel radyo dalgalı cihazlar kullanılmaktadır. Yer altı su kaynakları, yerin altına özel dalgalar gönderen, son model cihazlarla tespit edilmektedir. Yer altı katman yapısı ise, özel sondaj makineleriyle tespit edilmektedir.

 

Sondaj makineleri kilometrelerce derinliğe inebilmektedir. Her katmandan parça alabilen bu makineler, yer altı katman yapısını çok kolay bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır. Zemin etüdü hizmetiyle, firmamız aradığınız hizmeti sunmaktadır.


Kırksekiz Web Tasarım