Edremit Su Sondajı Çalışmalarımız

Written by in Su sondajı

Su sondajı, yer altında doğal olarak bulunan tünemiş suyu belli aletlerle yüzeye çıkarma işlemine denir. Balıkesir Edremit ilçesi sondaj işlerini Defne Mühendislik ve Sondaj tarafından üstün teknoloji kullanarak Edremit su sondajı hizmet vermektedir. Yer altında su çıkarımı yapmak için öncelikle su zemin etüdü yapılması gereklidir. Zemin etüdü yapılmadığı durumlarda, su sondajı yapılması tehlikeli sonuçlar doğurur. Ve bu da harcanan para ve zamanın boşa git emesine neden olmaktadır. Su sondajı için etüt çalışmalar konusunda uzman olan Defne Mühendislik ve Sondaj Tarafından yapılması hem zaman hem de maddi kaybın önlenmesi açısından önemlidir. Firma su sondajı çalışmaları için en uygun çalışma alanını seçerek su etüdü yapmakta ve etüt sonucuna göre su sondaj işlemine başlar.

 

 Su Sondaj Çalışmaları İçin Gerekli Çalışma İzin Belgesi Almak Zorunlu Mu?

 

Su ihtiyacı karşılanması amacıyla yapılması planlanan su sondaj çalışması için gerekli DSi 167 yer altı suları hakkındaki kanun uyarınca yer altı su arama ve kullanma belgesi alınması zorunludur. Alınan bu belgenin geçerlilik süresi bir yıl olup bu süre içinde su sondajı yapılması ve kuyuların açılması gerekir. Böylece Edremit su sondajı çalışmalarına başlamak için derinlik bakımda da bazı şartlar bulunmaktadır. Derinlik en az 10 metreden fazla olmalı ve çalışma yapmak için teçhizat bakımında donanımlı olmak yeterlidir.

 

 Su Sondaj Kuyusu Açılma Sonrası Yapılacak İşlemler Nelerdir?

 

Su sondaj çalışması sonrası açılan kuyuların derinlik, verimlilik, temizlik, durgunluk, hareketlilik durumları Defne Mühendislik ve Sondaj tarafından Edremit su sondajı araştırılması yapılır. Ayrıca pompa ve montaj derinlik hesapları yapıldıktan sonra su sondajı yapılan kuyudan su örnekleri alınır, kimyasal çözümleme yapıldıktan sonra kullanım belgesi hazırlanır. Kuyuya saat takılır, kuyunun resmi çekilip sayaç numarası belgeye eklendikten sonra jeoloji mühendisliği tarafından onaydan geçilir, DSi tarafından da onaylanıp yer altı suları kullanma belgesi alınır. Bu belgeyi almayıp kaçak yollardan kuyu açanlar, DSi, jandarma, zabıta veya muhtarlık tarafından müdahale edilerek, kaçak yoldan kuyu açanlara belli bir miktar para cezası verilir ve elindeki ruhsat alınarak kuyu kapatma işlemi yapılır.

Etiketler:

Kırksekiz Web Tasarım