Sındırgı Zemin Etüdü

Written by in Zemin Etüt

Zemin Etüdü işlemleri, sağlıklı inşaat çalışmalarında, su sondaj çalışmalarında ve belediyenin imar çalışmalarında, büyük önem taşımaktadır.

 

 Etüd Çalışması

 

Ön çalışmalarla, zemin etüdü yapılacak noktalar belirlenir. Özel radyo dalgalarına sahip olan cihazlarla, yerin altındaki boşluklar ve su birikintileri tespit edilmektedir. Sondaj çalışmalarıyla, zemin etüdü yapılan bölgenin yer katmanı özellikleri ortaya çıkarılmaktadır. Sondaj makinesinden belli metrelerde, parça çıkarılmaktadır. Bu parçalar incelenerek, yerin yapısı ortaya çıkmaktadır. O bölgenin depreme dayanıklı olup olmadığı, inşaat sahasına dayanıklı olup olmadığı ve kaç kata imar verilebileceği gibi bilgiler, sondaj çalışmasıyla ortaya çıkmaktadır. Su bulma işlemlerinde de kullanılan sındırgı zemin etüdü çalışmaları, jeoloji ve jeofizik mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

 Zeminin Yapısı Tam Olarak Bilinmelidir

 

Zeminin su yapısı, depreme karşı dayanıklılığı ve katman yapısı, zemin etüdü ile oraya çıkmaktadır. Özel ve son model cihazlarla, en iyi sonuçları alan firmamız, sındırgı zemin etüdü çalışmalarıyla, maden aramaları ve imar çalışmaları gibi işlemler için, ön çalışma meydana getirmektedir. Zemin etüdü çalışmalarında işin uzmanı olan zemin etüdü ekiplerimiz, en iyi çalışma yöntemlerini tercih etmektedir.

 

 17 Ağustos Depreminden Sonra

 

Türkiye’de zemin etüdü işlemleri, özellikle 17 Ağustos depreminden sonra, sadece su arama işi olmaktan çıkmıştır 17 Ağustos 1999 yılında Türkiye’de gerçekleşen deprem, inşaat öncesi zemin etüdü çalışmalarının önemini ortaya koymuştur. Zemin etüdü çalışmalarıyla, zeminin inşaata uygun olup olmadığı ve kaç kata imarlı olduğu, ortaya çıkmaktadır. Tarım sektöründe su çok önemlidir. Suyun nereden çıkarılması gerektiğini, jeoloji mühendisleri, yaptıkları sındırgı zemin etüdü ile belirlemektedir. Özel dalgalarla çalışan etüt cihazlarıyla, suyun yerini rahatlıkla tespit eden jeoloji mühendisleri, su çıkarmak için sondaj makinesinin nereye kurulması gerektiğini, rahatlıkla tespit edebilmektedirler. Özel ve son model cihazlarla kısa zamanda zemin etüdü gerçekleştiren jeoloji mühendisleri, kesin ve net bilgilere ulaşmaktadırlar. 17 Ağustos depreminde, yerin altına gömülen binalar olmuştur. Binaların çatıları yerin seviyesine gelmiştir. Zemin etüdü çalışmaları gerçekleşeydi. Arazilerin deprem fay hattının üzerinde olup olmadığı rahatlıkla tespit, edilebilirdi. Zeminin sert veya yumuşak kum olması da, yine uzman zemin etüdü çalışmalarıyla ortaya çıkmaktadır.


Kırksekiz Web Tasarım