Susurluk Su Sondajı Çalışmalarımız

Written by in Su sondajı

Su sondajı nasıl yapılır?

 

Su sondajının temelindeki mantık; yeraltının belli bir derinliğinde bulunan suya ulaşarak bu suyun pompayla çekilmesi işlemidir. Fakat pompalama işleminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için kuyunun yapısının sağlam olması ve suyun pompaya ulaşması gerekmektedir. Kuyuya konulan muhafaza borusu sayesinde kuyunun yıkılması söz konusu olmayacaktır. Aynı zamanda muhafaza borusunu destekleyici çakıllama işlemininde doğru ve tam dolum şeklinde yapılması gerekmektedir. Bu sayede zamanla yumuşak olan zeminlerin kayması engellenmiş olacaktır ve suyun pompaya ulaşmasına engel olamayacaktır. Kuyunun kalitesini sağlayan faktörler; kullanılan borunun çapı, cinsi, teçhiz planının doğru yapılmış olması, çakıl zarfının kalınlığı ve uygulanan sondaj teknikleridir. Son derece teknolojik aletler kullanılarak Susurluk su sondajı gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda Susurluk su sondajı işlemleri gerçekleştirilirken son derece özenli ve dikkatli çalışılmaktadır. Çünkü suyun pompalama işlevini etkileyen en önemli faktörlerin teknik uygulamalar olduğunun bilinciyle hareket edilmektedir.

 

Su sondajı yaptırılırken nelere dikkat edilmelidir?

 

– Su sondajı hakkında sadece fiyat bilgisi alınarak değerlendirme yapılmamalıdır. Her bölgede farklı jeolojik yapılara sahip olunabileceğinden ve farklı sondajlama teknikleri uygulanacağından metre fiyatı da değişebilmektedir. En iyi hizmeti teknolojik yöntemlerle uygulayan Susurluk su sondajı hizmetleriyle ilgili detaylı bilgi alabilmek mümkündür.

 

– Su sondajı yaptırılmadan önce mutlaka su etüdü yaptırılmalıdır. Yaptırılan etüt sonucuna göre en iyi verim alınacak alan belirlenerek, o alanda kullanılacak kuyu tasarlanmalı ve su sondajı da bunlara göre yaptırılmalıdır. Yaptırılan su etüdü aynı zamanda gereksiz masraf yapılmasından da kişiyi kurtarır. Yani su sondajı için lokasyonun doğru tespit edilmesi su kuyusundan alınabilecek en verimli bölgenin seçilmesi demektir. Bu sayede de 3 – 4 tane düşük verimli kuyu ile daha fazla maliyet oluşacağına tek bir kuyu ile sorun çözümlenmiş olacaktır. Böylelikle elektrik, kuyu işletme giderleri azaltılacaktır. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan suyun fazla derinlere inmeksizin bulunması kuyu ve sondaj masrafını da düşürecektir.

 

– Su kuyusunun, su etüdü ve yeraltı suyu araştırmasının sonucunda Kuyu İnşa Projesine göre açılması gerekmektedir.

 

Tüm bu detaylar doğrultusunda doğru şekilde izlenen yol, yöntem ve teknolojik uygulamaların tam anlamıyla yapıldığı sondaj işlemleri sayesinde maliyeti düşük, kaliteli ve kesinlikle verimli sonuçlar alınması sağlanmaktadır.


Kırksekiz Web Tasarım